صفحه اصلی > اخبار علمی > 18 
يکشنبه ١٠ فروردين ١٣٩٩
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 71
 بازدید امروز : 64
 کل بازدید : 245901
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.3890
ساعت

عنوان گزارش نهایی:

بررسی سطح آمادگی خانوار های استان همدان در برابر رخداد زلزله با استفاده از مدل اعتقاد بهداشتی

نام مجريان:

معصومه رستمی معز، فروزان رضاپور شاه کلائی، محمد ربیع یگانه، امین دوستی ایرانی، محمدرضا شکوهی

پیام پژوهش برای جامعه علمی :   (تا 150 كلمه)

با آمادگی افراد برای مقابله با بحران ها و بلایای طبیعی از جمله زلزله می توان آسیب های ناشی از وقوع بلایا را کاهش داد. در این مطالعه میزان آمادگی خانوارها در برابر زلزله و همچنین پیش گویی کننده های آمادگی در برابر زلزله با استفاده از مدل اعتقاد بهداشتی بررسی شد. این مطالعه بر روی 1000 فرد بالای 18 سال استان همدان انجام گرفت که به صورت نمونه گیری تصادفی طبقه ای در استان همدان انتخاب شدند. نتایج این بررسی نشان داد که آمادگی خانوارهای استان در برابر زلزله حدود 30 درصد است و از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست. همچنین وجود راهنمایان به عمل برای آمادگی در برابر زلزله، منافع درک شده از آمادگی در برابر زلزله و اعتقاد به توانمندی خود برای مقابله با زلزله پیشگویی کننده های آمادگی در برابر زلزله بودند.

پیام پژوهش برای جامعه:  (تا 150 كلمه)

هر چه آمادگی افراد برای مقابله با بحران ها و بلایای طبیعی از جمله زلزله بالاتر باشد آسیب های ناشی از وقوع بلایا کاهش خواهد یافت. در این مطالعه میزان آمادگی خانوارهای استان همدان  در برابر زلزله و همچنین پیش گویی کننده های آمادگی در برابر زلزله بررسی شد. نتایج این بررسی نشان داد که آمادگی خانوارهای استان در برابر زلزله حدود 30 درصد است و از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست. همچنین  اگر افراد از سوی منابع آگاه و همگانی برای آمادگی در برابر زلزله تشویق شوند و همچنین از منافع آمادگی در برابر زلزله آگاهی یابند و باور داشته باشند که می توانند خود را برای  مقابله با زلزله آماده نمایند می توان امیدوار بود که در هنگام وقوع زلزله خسارات کمتری ببینند.

پیام پژوهش برای مسئولین : (تا 150 كلمه)

برنامه ریزی برای آمادگی جامعه در مقابله با بحران ها و بلایای طبیعی از آسیب های ناشی از وقوع بلایا خواهد کاست. نتایج این بررسی نشان داد که آمادگی خانوارهای استان در برابر زلزله حدود 30 درصد است و از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست. همچنین وجود راهنمایان برای آمادگی در برابر زلزله، منافع درک شده از آمادگی در برابر زلزله و اعتقاد به توانمندی خود برای مقابله با زلزله پیشگویی کننده های آمادگی در برابر زلزله بودند. توصیه می شود برنامه ریزان و سیاستگذاران از نتایج این تحقیق برای طراحی و اجرای برنامه های آموزشی کاهش آسیب در برابر زلزله استفاده نمایند.

 

بازگشت

پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]