صفحه اصلی > اخبار علمی > 17 
يکشنبه ١٠ فروردين ١٣٩٩
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 342
 بازدید امروز : 31
 کل بازدید : 245868
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.3770
ساعت

عنوان گزارش نهایی:

بررسی غلظت فلزات  سرب، کادمیوم، جیوه، روی، مس و آرسنیک در شیر مادران در شهر همدان

نام مجريان:

دکتر مصطفی لیلی؛ دکتر علی اصغر وحیدی نیا؛ فاطمه سمیعی

پیام پژوهش برای جامعه علمی :   (تا 150 كلمه)

علیرغم تمام مزایای تغذیه با شیر مادر در صورتیکه شیر مادر به هر دلیلی دچار آلودگی شود  این آلودگی می‌تواند به کودک منتقل شده و با توجه به حساسیت مراحل رشد و نیازمند‌های خاص تغذیه‌ای ممکن است این آلاینده‌ها اثرات به نسبت بیشتر و خطرناک‌تری بر کودک داشته باشند لذا برای این منظور و جهت بررسی احتمال آلودگی شیر مادران در شهر همدان این مطالعه مقطعی انجام گرفت. نتایج مطالعه نشان داد که میانگین غلظت سرب، جیوه و آرسنیک به ترتیب برابر با 4/75، 36/5، و 2/2 میکروگرم بر لیتر می‌باشد. میانگین غلظت روی و مس نیز به ترتیب 38/1 و 35/0 میلی‌گرم در لیتر به دست آمد. سطح سرب در 94 درصد نمونه‌ها بالاتر از حد مجاز پیشنهاد شده سرب توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) (µg/L  5-2) بود. بین غلظت فلزات سنگین در شیر مادر و فاکتورهای موجود در پرسشنامه ارتباط معنی‌داری یافت نشد. سطح جیوه در 48٪ از نمونه‌ها بالاتر از حد مجاز پیشنهاد شده توسط WHO بود. در مورد املاح مورد نیاز نیز نتایج نشان داد که در 50 درصد نمونه‌ها، کمبود روی در شیر مادر وجود دارد. به طور کلی نتایج این تحقیق بیانگر این است که جیوه، آرسنیک و سرب در تمام نمونه‌های جمع آوری شده از زنان شیرده شهر همدان وجود داشته و بنابراین نوزادان احتمالاً در معرض مواجهه با سطوح بالای این عناصر سنگین و سمی قرار دارند. بر اساس نتایج این مطالعه و بررسی‌های پیشین، تحقیقات بیشتری جهت بررسی عوامل مؤثر و شناسایی منابع مواجهه مادر و جنین با فلزات سنگین مورد نیاز است.

پیام پژوهش برای جامعه:  (تا 150 كلمه)

تندرستی یکی از نعمت‌های بزرگ پروردگار است که زندگی بدون آن لذتی ندارد. برای بهره‌مند شدن از این نعمت بی‌مانند، علاوه بر رعایت موازین بهداشتی، باید در طول زندگی از یک تغذیه صحیح و مناسب برخوردار بود. از آنجایی که مرحله کودکی (که تا حدودی دوران شکل گیری شخصیت و رشد جسمی و روانی است)، برای تأمین سلامتی انسان در تمام زندگی اهمیت استثنایی دارد و دوران شیرخواری نیز حساس‌ترین مرحله از مراحل رشد و تکامل کودک است لذا در این برهه از زندگی باید توجه بیشتری به مراقبت از تغذیه و سلامت کودک داشت. بعد از تولد سریعترین مرحله رشد، دوران شیرخواری است و حضرت علی(ع) در این خصوص فرموده اند:"برای طفل شیرخوار، هیچ شیری مبارکتر از شیر مادرش نیست." نتایج تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که دوران کودکی را با برخورداری از نعمت گرانقدر شیر مادر سپری کرده‌اند، در دوران سالمندی به مراتب کمتر از افرادی که دوران شیرخوارگی آنها با محرومیت از شیر مادر طی شده است، به بیماری‌های قلبی عروقی گرفتار می‌شوند. در دوران کودکی نیز تغذیه با شیر مادر مزایای بیشماری دارد از جمله: از کودک در برابر عفونت‌های شایع محافظت می‌کند؛ شیر مادر حاوی هورمون‌ها، سلول‌های زنده، آنزیم‌ها و آنتی‌بادی‌هایی است که از بدن مادر ترشح می‌شود و برای رشد کودک لازم است؛ کودکانی که از شیرمادر تغذیه می‌ کنند، کمتر به بیماری وبا مبتلا می‌شوند چرا که شیرمادر با هیچ آلودگی در تماس نخواهد بود؛ کودکانی که از شیر مادر بجای شیر خشک تغذیه می‌شوند کمتر از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند به انواع آلرژی‌ها مبتلا می‌شوند؛ شیر مادر باعث تقویت حافظه می‌شود؛ تغذیه با شیر مادر باعث پیشگیری از چاقی بیش از حد می‌شود و ...

ترکیب شیر مادر از هنگام تولد تا پایان دوره شیرخواری به تناسب نیاز کودک و بصورت طبیعی، اندک اندک تغییر می‌کند و همین مسئله سبب می‌شود همواره کودک از مطمئن‌ترین و مناسب‌ترین تغذیه بهره‌مند باشد. شیر مادر از لحظه تولد تا پایان شش ماهگی می‌تواند به تنهایی تمام نیازهای غذایی شیرخوار که برای رشد طبیعی او لازم است را تأمین نماید.

علیرغم تمام مزایای تغذیه با شیر مادر در صورتیکه شیر مادر به هر دلیلی دچار آلودگی شود می‌تواند این آلودگی به کودک منتقل شده و با توجه به حساسیت مراحل رشد و نیازمند‌های خاص تغذیه‌ای ممکن است این آلاینده‌ها اثرات به نسبت بیشتر و خطرناک‌تری بر کودک داشته باشند لذا برای این منظور و جهت بررسی احتمال آلودگی شیر مادران در شهر همدان این مطالعه مقطعی به منظور بررسی غلظت فلزات سنگین موجود در شیر مادران و عوامل موثر بر آن انجام گرفت. بدین منظور، 10 مرکز بهداشتی درمانی دولتی انتخاب شد و نمونه‌های شير مادر از 100 مادر شیرده با استفاده از روش‌های خاص طراحی شده به منظور به حداقل رساندن پتانسيل آلودگی محيط زيست جمع آوری گردید. نتایج مطالعه نشان داد که میانگین غلظت سرب، جیوه و آرسنیک به ترتیب برابر با 4/75، 36/5، و 2/2 میکروگرم بر لیتر می‌باشد. میانگین غلظت روی و مس نیز به ترتیب 38/1 و 35/0 میلی‌گرم در لیتر به دست آمد. سطح سرب در 94 درصد نمونه‌ها بالاتر از حد مجاز پیشنهاد شده سرب توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) (µg/L  5-2) بود. در دو نمونه شیر، میزان سرب بیش از 1000 میکروگرم در لیتر اندازه‌گیری شد. نکته‌ دیگر اینکه میانه غلظت سرب در شیر مادرانی که از رژ لب استفاده می‌کردند به مراتب بیشتر از مادرانی بود که از رژلب استفاده نمی‌کردند. سطح جیوه در 48 درصد از آنها بالاتر از حد مجاز پیشنهاد شده توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) بود. در مورد املاح مورد نیاز نیز نتایج نشان داد که در 50 درصد موارد کمبود روی در شیر مادر وجود داشته که باید از طریق منابع اصلی آن مثل گوشت گوساله و مرغ؛ حبوبات مانند نخود، عدس، لوبیا سبز و لوبیای سیاه؛ سبزیجات مغذی مانند قارچ، اسفناج، کلم، کلم بروکلی و سیر و یا سایر منابع تأمین شود. به طور کلی نتایج این تحقیق بیانگر این است که جیوه، آرسنیک و سرب در تمام نمونه‌های جمع آوری شده از زنان شیرده شهر همدان وجود داشته (هر چند غلظت فلزات جیوه و سرب نسبت به سایر فلزات سطوح بالاتری از مقادیر مجاز را نشان داد) و بنابراین نوزادان احتمالا در معرض مواجهه با سطوح بالای این عناصر سنگین و سمی قرار دارند. بر اساس نتایج این مطالعه و بررسی‌های پیشین، تحقیقات بیشتری جهت بررسی عوامل مؤثر و شناسایی منابع مواجهه مادر و جنین با فلزات سنگین مورد نیاز است.

پیام پژوهش برای مسئولین : (تا 150 كلمه)

علیرغم تمام مزایای تغذیه با شیر مادر در صورتیکه شیر مادر به هر دلیلی دچار آلودگی شود  این آلودگی می‌تواند به کودک منتقل شده و با توجه به حساسیت مراحل رشد و نیازمند‌های خاص تغذیه‌ای ممکن است این آلاینده‌ها اثرات به نسبت بیشتر و خطرناک‌تری بر کودک داشته باشند لذا برای این منظور و جهت بررسی احتمال آلودگی شیر مادران در شهر همدان این مطالعه مقطعی به منظور بررسی غلظت فلزات سنگین موجود در شیر مادران و عوامل موثر بر آن انجام گرفت. نتایج مطالعه نشان داد که سطح سرب در 94 درصد نمونه‌ها بالاتر از حد مجاز پیشنهاد شده سرب توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) (µg/L 5-2) بود. سطح فلز سمی جیوه نیز در 48 درصد نمونه‌ها بالاتر از حد مجاز پیشنهاد شده توسط WHO بود. در مورد املاح مورد نیاز نیز نتایج نشان داد که در 50 درصد نمونه‌ها، کمبود روی در شیر مادر وجود دارد. به طور کلی نتایج این تحقیق بیانگر این است که جیوه، آرسنیک و سرب در تمام نمونه‌های جمع آوری شده از زنان شیرده شهر همدان وجود داشته و بنابراین نوزادان احتمالاً در معرض مواجهه با سطوح بالای این عناصر سنگین و سمی قرار دارند. بر اساس نتایج این مطالعه و بررسی‌های پیشین، موارد ذیل جهت برنامه‌ریزی و اتخاذ تصمیمات پیشنهاد می‌شود:

ü بررسی دوره‌ای غلظت فلزات سنگین یا سایر آلاینده‌های زیست محیطی در منابع آب شرب شهری به منظور جلوگیری از ورود آنها به بدن چرا که در حال حاضر این پایش وجود ندارد و اطلاعاتی در خصوص غلظت فلزات سنگین در منابع آب شرب همدان مشاهده نشد.

ü بررسی دوره‌ای غلظت فلزات سنگین یا سایر آلاینده‌های زیست محیطی در منابع غذایی به منظور جلوگیری از ورود آنها به زنجیره غذایی چرا که اطلاعاتی در خصوص اندازه‌گیری ترکیبات مشابه در منابع غذایی مشاهده نشد.

ü پایش  منظم پساب‌های صنعتی از نظر وجود فلزات سنگین یا سایر آلاینده‌های خطرناک و ارائه‌ی نتایج آن به مراکز یا سازمان‌های ذیربط.

با احترام

مصطفی لیلی

مجری طرح

بازگشت

پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]