صفحه اصلی > اخبار علمی > 16 
چهارشنبه ١٣ فروردين ١٣٩٩
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 261
 بازدید امروز : 18
 کل بازدید : 246027
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.4180
ساعت

عنوان گزارش نهایی:

بررسی کارایی فرایند فوتو- الکترو/پراکسی دی سولفات در تصفیه  شیرابه محل دفن زباله شهر همدان با بکارگیری مدل آماری رویه پاسخ

نام مجريان: محمد رضا سمرقندی، امیر شعبانلو، ژیلا قوامی ، طیبه حاتمی ، هادی رضایی وحیدیان

پیام پژوهش برای جامعه علمی :  

با توجه به وجود مشکل شیرابه در مکان دفن زباله شهرستان همدان، در زمانی که بارندگی اتفاق می افتد، یک استخر از شیرابه در مکان دفن زباله همدان شکل می گیرد که این شیرابه سبب آلودگی آب های زیرزمینی و همچنین پرندگان آن منطقه و دام و طیوری که در آن منطقه هستند می شود. لذا اتخاذ روش هاي نوين در راستاي تصفيه شيرابه امري ضروري در زمينه حفاظت از محيط زيست به شمار می رود. استفاده از روش­هاي الكتروشيميايي و فرايندهاي اكسيداسيون پيشرفته باعث افزايش ميزان حذف آلاينده هاي موجود در شيرابه مي شود. بطور كلي جهت تخليه ي اين منابع آلودگي به محيط زيست بايد ميزان پارامترهاي مهم از جمله اكسيداسيون مورد نياز شيميایی، اكسيداسيون مورد نياز بيولوژيكي، كل كربن آلي، كل ذرات معلق ، رنگ، بار ميكروبي و كدورت و غيره به حد تعيين شده توسط سازمان هاي قانونگذار كاهش داده شده و سپس به محيط تخليه شوند.

پیام پژوهش برای جامعه: 

افزایش سطح رفاه اجتماعی و به دنبال آن تغییر سبک زندگی، رشد تصاعدی مصرف کالاهای صنعتی و رونق تجارتی در بسیاری از کشورهای جهان در طی دهه­ های گذشته، سبب رشد سریع نرخ تولید و تشکیل پسماند جامد شهری و صنعتی بوده است. افزایش مقدار تولید پسماند جامد شهری تحت تاثیر دو پارامتر افزایش سرانه مصرف کالا و متعاقب آن افزایش سرانه تولید پسماند جامد و افزایش جمعیت بوده است، همچنین در این بین تغییر در ترکیب فیزیکی و شیمیایی پسماند جامد نیز مشاهده شده است. به دنبال این روند، لزوم فرهنگ سازی و آموزش به مردم در جهت تفکیک زباله های تر و خشک (قابل بازیافت و غیر قابل بازیافت) از جمله اقداماتی است که علاوه بر داشتن صرفه اقتصادی سبب کاهش حجم پسماندی خواهد بود که قرار است در محل دفن دفع گردد.

پیام پژوهش برای مسئولین :

مطالعات نشان می دهد، شیرابه آزاد شده از پسماند دفن شده در محل دفن، به عنوان یک موضوع مورد توجه توسط مسئولین شهری در کشور های مختلف همواره مطرح و بررسی ها و تحقیقات مختلفی در زمینه مدیریت و تصفیه آن صورت گرفته است. در حال حاضر مقالات علمی بسیاری در بحث جمع­آوری، ذخیره­سازی و تصفیه مناسب شیرابه­هایی با بار آلودگی بسیار بالا وجود دارد. براساس این واقعیت دولت­ها و ارگان­های مربوطه اعمال قانون بر روی مواد آلی غیرقابل تجزیه بیولوژیکی و ترکیبات نیتروژنی را افزایش دادند. در سال 1997 مقامات فرانسوی قوانین ثابت سخت گیرانه­تری را درباره تخلیه به آب­های سطحی وضع کرده­اند. لذا انتظار بر این است در کشور ما ایران نیز توجه بیشتری به مسئله پسماند و شیرابه حاصل از آن جهت گیری گردد.

 

 

بازگشت

پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]