صفحه اصلی > اخبار علمی > 13 
يکشنبه ١٠ فروردين ١٣٩٩
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 564
 بازدید امروز : 43
 کل بازدید : 245880
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.3950
ساعت

عنوان گزارش نهایی:

بررسي رابطه سرمايه هاي روانشناختي، عدالت تعاملي ادراك شده و حمايت سرپرست با شادكامي در كار با ميانجي گري اعتماد به سرپرست

نام مجریان:

دکتر محمد بابامیری، زیبا عبدی، نسرین نوری

پیام پژوهش برای جامعه علمی:

کارکنانی که شادکام هستند انگیزه بیشتری دارند و وظایف خود را به نحو بهتری انجام میدهند. با توجه به این موضوع هدف پژوهش حاضر بررسی رابطة سرمایه­های روانشناختی، عدالت تعاملی ادراک­شده و حمایت سرپرست با شادکامی در کار از طریق نقش میانجی­گر اعتماد به سرپرست بود. روش پژوهش حاضر توصیفی و از نوع همبستگی بود. جامعه آماری پژوهش حاضر شامل کلیه پرستاران بیمارستان­های همدان بودند که 250 نفر از آنها به روش نمونه­گیری تصادفی طبقه­ای انتخاب شدند. ابزارهای پژوهش شامل پرسشنامه­های سرمایه روانشناختی، عدالت تعاملی، حمایت سرپرست و مقیاس اعتماد به سرپرست و شادکامی در کار (التزام کاری و بهزیستی عاطفی مرتبط با کار) بودند. ارزيابي الگوي پيشنهادي از طريق الگويابي معادلات ساختاري (SEM) و با استفاده از نرم‌افزارهاي SPSS ويراست 19 و AMOS ويراست 18 انجام گرفت. جهت آزمودن اثرهای واسطه‌ای در الگوی پیشنهادی نیز از روش بوت استراپ استفاده شد. یافته‌های پژوهش حاکی از برازش خوب الگوی پیشنهادی با داده‌ها بود. برازش بهتر از طريق همبسته كردن خطاهاي یک مسير حاصل شد. سرمایه روانشناختی، عدالت تعاملی ادراک­شده و حمایت سرپرست هم به صورت مستقيم و هم از طريق متغير ميانجي­گرِ اعتماد به سرپرست با شادکامی در کار رابطه داشتند.

پیام پژوهش برای جامعه:

باتوجه به اینکه پژوهش حاضر در حیطه رفتار سازمانی انجام شده است دارای پیامی برای عموم مردم نمیباشد، اما با توجه به اینکه سازه شادکامی در دیگر جنبه­های زندگی نیز وجود دارد میتواند بیش از پیش نشان دهنده اهمیت و لزوم توجه به این متغیر باشد.

پیام پژوهش برای مسئولین:

از آنجایی که حفظ رضایت کارکنان در جهت داشتن کارکنانی بانشاط باید جزء اهداف سازمان باشد، بنابراین توجه به ابعاد سرمایه­های روانشناختی، ادراک عدالت و حمایت سرپرست و اعتماد به سرپرست در این زمینه میتواند راهگشا باشد. بنابراین پیام پژوهش برای افراد دست اندرکار در قالب پیشنهادات زیر ارائه میگردد:

ایجاد جو اعتماد بین پرسنل و سرپرست

توجه به استفاده از افراد مناسب در پستهای سرپرستی

برگزاری دوره های آموزشی برای سرپرستان بلافصل در زمینه تاثیرات اعتماد

آموزش نحوه ایجاد اعتماد بین سرپرستان و پرسنل شاغل در صنعت

برگزاری دوره های آموزشی جهت بهبود دید سرپرستان نسبت به اهمیت شادکامی در کار

آموزش نحوه برخورد عادلانه در تعاملات بین سرپرستان و پرسنل

 

بازگشت

پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]