صفحه اصلی > اخبار علمی > 12 
چهارشنبه ١٣ فروردين ١٣٩٩
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 493
 بازدید امروز : 11
 کل بازدید : 246020
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.3970
ساعت

عنوان گزارش نهایی :

بررسي کارایی فرایندهای فتوکاتالیستی تلفيقي UV/ H2O2و UV/H3K5S4O18 در حذف رنگ های ائوزینY و اریتروزین B  از محیط های آبی

نام مجريان:

دکتر رضا شکوهی، محمد ونائی تبار،یوسف پورعشق، ستار احمدی

 

پیام پژوهش برای جامعه علمی :

رنگ‌های زانتن ازجمله آلاینده‌هایی هستند که علاوه بر پتانسیل جهش‌زایی و سرطان‌زایی برای انسان، سبب تولید محصولات جانبی سمی در محیط‌های آبی می‌شوند. از طرفی فناوری‌ای که این‌گونه رنگ‌ها را در مقابل مواد سفیدکننده، نور خورشید و اکسیداسیون مقاوم می‌کند، باعث مقاوم شدن آن‌ها در سیستم‌های متداول تصفیه فاضلاب می‌گردد. در سال­های اخیر فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته به‌طور گسترده‌ای به‌منظور برطرف کردن مشکل رنگ در سیستم‌های آبی موردتوجه قرارگرفته‌اند. حذف آلاینده‌ها در فرایند اکسیداسیون پیشرفته تلفيقي UV/ H2O2 و UV/H3K5S4O18 بر پایه تولید رادیکال‌های فعال با قدرت اکسیداسیون بالا بوده که بسیاری از ترکیبات شیمیایی آلی را به مواد معدنی تبدیل می‌کنند. در این مطالعه از یک پایلوت دارای محفظه واکنش منقطع به حجم مفید یک لیتر، منبع ایجاد جریان مستقیم با مشخصات (P405 S ساخت شرکت ADAK) و الکترودهای آهنی با ابعاد 2˟ 20 سانتی‌متر استفاده شد. یافته­ها نشان می­دهد که کارایی این فرایندها در تصفیه رنگ‌های ائوزین Y و اریتروزین B مطلوب بوده به‌طوری‌که در شرایط بهینه راندمان حذف رنگ‌های ائوزین Y و اریتروزین در فرایند UV/ H2O2 به ترتیب 7/99 و 86/98 درصد و در فرایند UV/H3K5S4O18 4/99 و 76/98 درصد بود.

پیام پژوهش برای جامعه:

با توجه به این که این تحقیق از نوع پژوهش‌های بنیادی می‌باشد لذا پیام پژوهشی خاصی که قابلیت بهره‌برداری برای عموم مردم را داشته باشد، ندارد

پیام پژوهش برای مسئولین:

تخلیه‌ی فاضلاب‌های رنگی به دلیل سمیت بالا و تجمع احتمالی در محیط‌زیست مشکلات زیست‌محیطی جدی را پدید می‌آورد. رنگ‌های زانتن ازجمله آلاینده‌هایی هستند در حضور نور تولید آنیون سوپر اکسید می‌کنند که اغلب به آنزیم‌ها حمله می‌کند و باعث دناتوره شدن آن‌ها می‌شود و نیز با پروتئین پوست واکنش داده و با تولید رادیکال به پوست آسیب می‌زنند. با توجه به اهمیت موضوع انجام سرمایه‌گذاری جهت استفاده از تکنیک‌هایی که بتوانند مانع آلودگی محیط‌زیست شوند، از اهمیت زیادی برخوردار است. مطالعه حاضر به‌کارگیری فرایندهای فتوکاتالیستی تلفيقي UV/ H2O2 و UV/H3K5S4O18 در حذف رنگ‌های ائوزین Y و اریتروزین B از محیط‌های آبی بوده است. مطابق با نتایج حاصل از این مطالعه راندمان حذف رنگ‌های ائوزین Y و اریتروزین در فرایند UV/ H2O2 به ترتیب 7/99 و 86/98 درصد و در فرایند UV/H3K5S4O18 4/99 و 76/98 درصد و حذف کل مواد آلی در دو فرایند حدود 90 درصد برای هر دو رنگ است. در صورت حمایت از این طرح با انجام مراحل تحقیقاتی تکمیلی می‌توان گام‌های مؤثرتری را در جهت کاهش هزینه‌های فرایند و تعمیم آن به مقیاس واقعی برداشت.

 

بازگشت

پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]