صفحه اصلی > اخبار علمی > 9 
يکشنبه ١٠ فروردين ١٣٩٩
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 572
 بازدید امروز : 45
 کل بازدید : 245882
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.3670
ساعت

عنوان گزارش نهایی: بررسی ارتباط بین شاخص توده بدنی قبل از بارداری و پره اکلامپسی: مطالعه فراتحلیل

نام مجريان: دکتر جلال پورالعجل، انسیه جنابی

پیام پژوهش برای جامعه علمی

این مطالعه با هدف بررسی ارتباط بین شاخص توده بدنی و پره اکلامپسی در سطح بین­المللی با استفاده از روش مرور ساختاریافته و متاآنالیز انجام شد. در این پژوهش کلیه پایگاههای الکترونیکی نظیر اسکوپوس، پابمد و آی اس آی تا پایان ماه اوت 2015 میلادی مورد بررسی قرار گرفتند. از بین 1298 مطالعه جمع­آوری شده نهایتاً 22 مطالعه وارد متاآنالیز شدند که تعداد 599/387/1 نفر را شامل می­شدند. بر اساس نتایج این پژوهش، نسبت شانس پره اکلامپسی در افراد دارای ازدیاد وزن 73/1 برابر (فاصله اطمینان 95 درصد: 59/1 تا 87/1) و در افراد چاق 15/3 برابر (فاصله اطمینان 95 درصد: 96/2 تا 35/3) افزایش می­یابد. بنابراین افراد دارای اضافه وزن و چاقی در خطر بالاتری برای ابتلا به پره اکلامپسی قرار دارند و لذا در دوران بارداری باید تحت مراقبت ویژه قرار بگیرند.

پیام پژوهش برای جامعه

به مسمومیت دوران بارداری پره اکلامپسی اطلاق می­شود که می­تواند برای مادر باردار و کودک او هر دو مخاطره­آمیز باشد. نتایج این مطالعه نشان داد که افراد دارای اضافه وزن و چاقی بیش از افراد عادی جامعه در معرض ابتلا به مسمومیت حاملگی قرار دارند. لذا این افراد باید در صورت باردار شدن بیشتر مراقبت خود بوده و تحت مراقبت پزشک مختصص قرار بگیرند. با توجه به خطر بالای مسمومیت حاملگی در این افراد، توصیه می­شود قبل از باردار شدن نسبت به کاهش وزن خود اقدام نمایند تا خطر مسمومیت دوران باردرای را به حداقل برسانند. برای این منظور می­توانند از متخصصین تغذیه کمک بگیرند.

پیام پژوهش برای مسئولین

مطالعات متعدد نشان داده است که اضافه وزن و چاقی خطر بسیار از بیماریهای مزمن را افزایش می­دهد. این پژوهش نشان داد که خطر مسمومیت دوران بارداری در افراد دارای ازدیاد وزن و چاق بیش از 5/1 تا 3 برابر افزایش می­یابد. لذا افزایش آگاهی آحاد جامعه در مورد مخاطرات ناشی از اضافه وزن و چاقی و همچنین ایجاد شرایط لازم برای کنترل وزن و چاقی می­تواند به سلامت جامعه کمک نموده و میزان مرگ و میر مادران و نوزادان که هر دو شاخص بهداشتی محسوب می­شوند را کاهش دهد.

بازگشت

پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]