صفحه اصلی > اخبار علمی > 8 
چهارشنبه ١٣ فروردين ١٣٩٩
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 611
 بازدید امروز : 20
 کل بازدید : 246029
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.3700
ساعت

عنوان گزارش نهایی: چه مقدار کاهش اضافه وزن می تواند خطر فشارخون بالا را کاهش دهد؟

نام مجريان: دکتر جلال پورالعجل، پگاه آمری، مسعود بهرامی، الهام هوشمند

پیام پژوهش برای جامعه علمی

کاهش 25 درصد شیوع پرفشاری خون یک هدف جهانی برای پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر است. این مطالعه با هدف بررسی اثر کاهش وزن در افراد دارای ازدیاد وزن و چاق بر کاهش شیوع پرفشاری خون طراحی شد. این مطالعه در سطح بین­المللی با استفاده از روش مرور ساختاریافته و متاآنالیز اجرا شد. در این پژوهش کلیه پایگاههای الکترونیکی نظیر اسکوپوس، پابمد و آی اس آی تا پایان ماه ژانویه سال 2016 میلادی مورد بررسی قرار گرفتند. از بین 7617 مطالعه جمع­آوری شده نهایتاً 10 مطالعه وارد متاآنالیز شدند که تعداد 828/173 نفر را شامل می­شدند. بر اساس نتایج این پژوهش، خطر ابتلا به فشارخون بالا منتسب به اضافه وزن 32% (فاصله اطمینان 95%: بین 24% تا 40%) و در افراد چاق 47% (فاصله اطمینان 95%: بین 40% تا 54%) برآورد شد. این بدان معنا است که، کاهش وزن اضافی می­تواند خطر ابتلا به پرفشاری خون را در افرادی که اضافه وزن دارند از 24 درصد تا 40 درصد و در افرادی که چاق هستند از 40 درصد تا 54 درصد کاهش دهد.

پیام پژوهش برای جامعه

اضافه وزن و چاقی عامل خطر بسیاری از بیماریهای مزمن از جمله پرفشاری خون است. با این وجود، در صورتی که افرادی اضافه وزن دارند یا چاق هستند می­توانند با کنترل وزن خود، خطر بیماریهای مزمن و به خصوص پرفشاری خون را کاهش دهند. نتایج این تحقیق نشان داد که در صورتی که افراد دارای اضافه وزن بتوانند وزن خود را کاهش دهند خطر ابتلا به پرفشاری خون در آنها از 24% تا 40% کاهش می­یابد. همچنین اگر افراد چاق اقدام به کاهش وزن نمایند خطر ابتلا به پرفشاری خون در آنها از 40% تا 54% کاهش می­یابد.

پیام پژوهش برای مسئولین

کاهش 25 درصد شیوع پرفشاری خون یک هدف جهانی برای پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر است که کشور ما نیز متعهد به انجام آن شده است. برای تحقق این امر راههای مختلفی وجود دارد. یکی از این راهها این است که افرادی اضافه وزن دارند یا چاق هستند وزن خود را کاهش دهند. نتایج این تحقیق نشان داد که در صورتی که افراد دارای اضافه وزن بتوانند وزن خود را کاهش دهند خطر ابتلا به پرفشاری خون در آنها از 24% تا 40% کاهش می­یابد. همچنین اگر افراد چاق اقدام به کاهش وزن نمایند خطر ابتلا به پرفشاری خون در آنها از 40% تا 54% کاهش می­یابد. بنابراین، افزایش آگاهی افراد جامعه در مورد مخاطرات ناشی از اضافه وزن و چاقی و همچنین ایجاد شرایط لازم برای کنترل وزن و چاقی می­تواند به سلامت جامعه کمک نموده و تحقق هدف فوق را تضمین نماید.

بازگشت

پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]