صفحه اصلی > اخبار علمی > 7 
يکشنبه ١٠ فروردين ١٣٩٩
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 732
 بازدید امروز : 52
 کل بازدید : 245889
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.3650
ساعت

عنوان گزارش نهايي: بررسی كارايي فرايند تلفيقي فتوکاتالیستی توأم پرسولفات فعال شده با نانو ذرات Al2O3/UV (UV/S2O82- / Al2O3) جهت حذف فنل از محلول­هاي آبي

 

نام مجري: آقاي دکتر رضا شکوهی

خبر پژوهشی (علمی(

فرایند تلفيقي فتوکاتالیستی توأم پرسولفات فعال شده با نانو ذرات Al2O3 باعث تولید رادیکال های اکسید کننده مانند رادیکال سولفات و رادیکال هیدروکسیل شده و باعث تجزیه و حذف آلاینده ها می­گردد. در این فرایند تأثیر پارامترهای pH اولیه محیط (9-3)، غلظت اولیه فنل (100-10 میلی گرم در لیتر)، غلظت آنیون پرسولفات (60-10 میلی گرم در لیتر)، زمان واکنش (30-120 دقیقه) و دوز نانو ذره Al2O3 (40-10 میلی گرم در لیتر) مورد بررسی قرار گرفت. یافته­ها نشان می­دهد که کارایی فرایند در حذف ترکیب مقاوم بسیار مطلوب می­باشد. در شرایط بهینه فرایند که عبارت است از pH برابر 5، غلظت آنیون پرسولفات برابر 50 میلی گرم در لیتر، دوز نانو ذره اکسید آلومنیوم برابر 40 میلی گرم در لیتر، زمان واکنش برابر 60 دقیقه کارایی حذف 77/92 درصد فنل با غلظت اولیه 10 میلی­گرم در لیتر بدست آمد.

خبر پژوهشی (عمومی(

امروزه استفاده از روش­های اکسیداسیون پیشرفته در راستای بهبود حذف آلاینده­های موجود در منابع آبی که در برابر فرایندهای تصفیه متداول مقام هستند امری ضروریست. بنابراین تحقیقات گسترده‌ای جهت افزایش قابلیت‌های این فرایندها در حذف انواع آلاینده‌ها در حال انجام است. فنل­ گروهی از ترکیبات شیمیایی آروماتیکی هستند که به دلیل باند هالوژن­­ - کربن مقاومت زیادی در برابر تجزیه در محیط زیست دارند. لذا در این مطالعه از فرایند تلفیقی فوتو کاتالیستی توام پرسولفات فعال شده با نانو ذرات آلومینیوم جهت حذف فنل با کارایی قابل قبولی (راندمان 77/92 درصد در شرایط بهینه) استفاده شد. نتیجه آنکه با توجه به نتایج قابل قبول بدست آمده، مطالعات در حذف سایر آلاینده ها با فرایند مذکور همچنان ادامه داشته و این روش می تواند بعنوان یک روش کارامد مورد استفاده قرار گیرد.

بازگشت

پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]