صفحه اصلی > اخبار علمی > 4 
يکشنبه ١٠ فروردين ١٣٩٩
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 639
 بازدید امروز : 17
 کل بازدید : 245854
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.4510
ساعت

عنوان گزارش نهایی: مطالعه" طراحي، اجرا و ارزشيابي برنامه آموزشی برای مادران مراجعه کننده به مراکز بهداشتی و درمانی شهر همدان جهت افزایش مصرف میان وعده های با ارزش در كودكان 5-1 ساله با بهره گیری از تئوري  شناختی اجتماعی(SCT)"

نام مجري : خانم دكتر اكرم كريمي شاهنجريني

برای جامعه علمی:

مطالعه ای با هدف طراحی، اجرا و ارزشیابی یک برنامه آموزشی بر پایه تئوری شناختی اجتماعی برای مادران جهت افزایش مصرف میان وعده های باارزش در کودکان در سال 1393- 1392 انجام شد. نتایج مرحله اول این مطالعه که با شرکت 398 مادر دارای کودک 5-1 ساله انجام شد نشان داد که الگوی مصرف میان وعده در کودکان مناسب نیست، بطوریکه دو سوم کودکان مورد مطالعه در طی یک هفته گذشته حداقل یک بار از میان وعده های ناسالم استفاده کرده بودند و فراهمی، انتظارات پیامد و خود کارآمدی پیش بینی کننده های معنی دار مصرف میان وعده های باارزش بودند. بر اساس این نتایج مداخله آموزشی طراحی و اجرا شد. ارزشیابی نتایج این مداخله نشان داد که می توان بر اساس آموزش مبتنی بر این عوامل الگوی مصرف میان وعده های سالم در کودکان را اصلاح نمود.

 برای جامعه:

نتایج مطالعه ای در شهر همدان نشان داد که متاسفانه الگوی مصرف میان وعده ها در کودکان زیر 5 سال مناسب نیست و آنها بیشتر از میان وعده های ناسالم مانند چیپس و پفک استفاده می کنند و مصرف میان وعده های سالم مثل خشکبار و میوه در آنها کمتر است. در این مطالعه مشخص شد که دانستن فواید مصرف میان وعده های سالم و فراهم بودن این خوراکی ها در منزل و همچنین داشتن مهارت پاسخ با خواست کودک برای تقاضای میان وعده های ناسالم می تواند در کاهش مصرف میان وعده های ناسالم و افزایش مصرف میان وعده های سالم موثر باشد.

برای مسئولین:

 نتایج مطالعه ای در میان مادران دارای کودک 5-1 ساله در شهر همدان نشان داد که الگوی مصرف میان وعده ها در کودکان مناسب نیست و مصرف میان وعده های ناسالم در کودکان بیشتر است. همچنین مطالعه نشان داد که درک مادران نسبت به فواید مصرف میان وعده های سالم به عنوان یکی ازمنابع اصلی دریافت انرژی روزانه، فراهمی میان وعده های سالم و داشتن مهارت مقابله با موانعی مانند تقاضای کودک برای تهیه میان وعده های ناسالم می تواند در اصلاح الگوی مصرف میان وعده کودکان موثر باشد. نتایج این مطالعه نشان داد که با ارائه آموزش های نظام مند به مادران می توان این عوامل تاثیر گذار و الگوی مصرف را تا حدی اصلاح نمود.

بازگشت

پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]