صفحه اصلی > اخبار علمی > 3 
يکشنبه ١٠ فروردين ١٣٩٩
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 732
 بازدید امروز : 53
 کل بازدید : 245890
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.4280
ساعت

عنوان گزارش نهایی: بررسی وضعیت مديريت مواد زائد حاصل از کارگاه­هاي سفال شهر و شهرک صنعتي سفال لاله­  جين و ارائه راه­کارهای عملی جهت ارتقاء آن

نام مجري : آقاي دكتر محمد تقي صمدي

 

پیام علمی پژوهش :

بر اساس مطالعات SWOT  و دلفی، مهمترین مشکلات مدیریت مواد زائد صنعتی حاصل از کارگاههای سفال و سرامیک شهر لاله­جین، عدم مدیریت، نظارت و برنامه ریزی مناسب در زمینه جمع آوری، بازیافت و دفع مواد زائد،  افزایش حجم مواد زائد حاصل از کارگاه­های سفال و سرامیک در سال­های اخیر و آلودگی محیط زیست و زمین­های کشاورزی،  ناتوانی در جذب منابع و اعتبارات مالی،  ضعف در بازیافت مواد زائد و کیفیت پایین محصولات بازیافتی و ضعف همکاری بین بخشی می­باشد. لذا براساس مطالعات دلفی و ماتریس انتخاب بهترین راه­حل راه­حلهای زیر پیشنهاد گردد:  -راه اندازی شورای هماهنگی امور زیست محیطی. -تصمیم گیری و تصویب دستورالعمل­های قانونی با حمایت مقامات سیاسی ارشد شهرستان و استان و اختصاص بودجه. -نظارت دقیق بر اجرای دستورالعمل توسط سازمان­های ناظر. -تعیین ارزش واقعی مواد اولیه با هدف کاهش تولید مواد زائد کارگاه­ها و -آموزش مدیریت صحیح مواد زائد به صاحبان کارگاه­ها و کارفرمایان.

 

پیام پژوهش به مردم:

تولیدکنندگان سفال و سرامیک به عنوان یکی از ذینفعان اصلی در امر مدیریت پسماند سفال و سرامیک علاوه بر دریافت  آموزش در خصوص قوانین مدیریت پسماند، نحوه تفکیک، بازیافت، ذخیره سازی و نگهداری مواد زائد، باید نسبت به بهینه سازي فرآیند تولید، بهبود دستگاه­ها و استفاده از تکنولوژي مدرن و کاهش حجم و بازیابی مواد براي کمینه سازي پسماندهاي تولیدي و  اجرای دستورالعملهای ارائه شده و همکاری لازم با مسئولین اقدامات لازم را صورت دهند.  با توجه به اینکه بررسی ها نشان می دهد که تمایل به همکاری در بین کارفرمایان و متصدیان کارگاه های سفال و سرامیک از وضعیت مطلوب­ی برخوردار است و از طرف دیگر طبق قانون پسماند  مسئولیت مدیریت پسماند در کارگاه ها بر عهده تولید کتتدگان می باشد، متصدیان و کارفرمایان  باید نسبت به امر مدیریت پسماند احساس مسئولیت نموده و در خصوص اختصاص مکان، زمان، بودجه و نیروی انسانی لازم در زمینه مدیریت صحیح مواد زائد اقدام نمایند.

 

پیام پژوهش به مسئولین:

با توجه به اینکه این مطالعه با هدف بررسی علل عدم استقرار سيستم مديريتي مناسب جهت دفع مواد زائد حاصل از کارگاه­هاي سفال شهر و شهرک صنعتي لاله­جين و ارائه راه­کارهای عملی جهت ارتقاء آن صورت گرفته است مسئولین و دست اندرکاران امر مدیریت پسماند از نقش اساسی در این زمینه برخوردارند، لذا باید نسبت به برنامه­ریزی منسجم و استراتژیک در مورد پسماند سفال و سرامیک  طی سه مرحله تدوین، اجرا و ارزیابی اقدامات لازم را صورت دهند.  لذا در این خصوص انجام اقدامات زیر ضروری به نظر می رسد.  -تشکیل مدیریت­ اجرایی پسماند در مرکز استان و شهرستانها، بخصوص در شهرک­های صنعتی (مانند شهرک صنعتی سفال و سرامیک لاله­جین) و راه اندازی سیستم جامع مدیریت پسماند - ایجاد هماهنگی بین بخشی - آموزش مدیران درخصوص مدیریت علمی و استراتژیک پسماند - حمایت­های اجرایی و مالی و سرمایه گذاری نیروی انسانی متخصص - علمی­تر شدن روش­­های مدیریت پسماند.

بازگشت

پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]