صفحه اصلی > اخبار علمی > 2 
يکشنبه ١٠ فروردين ١٣٩٩
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 615
 بازدید امروز : 16
 کل بازدید : 245853
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.5720
ساعت

عنوان گزارش نهايي: " برآورد نسبت افزايش بعد خانوار با استفاده از روش جدول عمر در شهر همدان "

نام مجري : آقاي دكتر عليرضا سلطانيان

خبر پژوهشی علمی:

ساختار جمعيت هرمنطقه ای در اثر باروري تغيير یافته و باروری هم به تعداد زنان در سنين باروري  و وضعيت فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي جامعه بستگی دارد. در این مطالعه که بر روی 400 زن 45 سال و بالاتر ساکن شهر همدان که دوران باروری خود را پشت سر گذاشته اند، انجام شد. میزان رشد فراوانی خانواده که نشانگری برای پیش گویی میزان زاد و ولد است برآورد گردید. نسبت جنسی در شهر همدان 28/104 بدست آمد که با نسبت جنسی استان همدان در سال 1390 (104) تقریبا برابر و حدود دو واحد از نسبت جنسی در کل ایران (102) بیشتر است. نسبت جنسی 28/104 نشان می دهد که در جند دهه گذشته به ازای هر 100 نوزاد دختر، تقریبا 104 نوزاد پسر بدنیا آمده است. متوسط بعد خانوار در شهر همدان 67/3 بدست آمد. با توجه به این که میانه زمان رسیدن به تولد دوم، سوم و چهارم به ترتیب برابر با 53/4، 65،4 و 27/5 سال بوده است می توان گفت که فاصله گذاری تولد ها در شهر همدان مناسب می باشد. نسبت افزایش فراوانی خانواده در اولین تولد 75/93 بدست آمد که میزان بالایی است و نشان می دهد نرخ ناباروری اولیه در شهر همدان بسیار پایین و حدود 25/6 درصد بوده و اکثر زوجین بعد از ازدواج، صاحب اولین فرزند می شوند. اما با توجه به میزان افزایش فراوانی خانواده از اولین فرزند به دومین فرزند 13/86 و همچنین میزان های افزایش فراوانی خانواده از دومین به سومین فرزند به بعد که بطور چشمگیری کاهش یافته است، میتوان نتیجه گرفت که کاهش رشد جمعیت از دهه های قبل رخ داده است.

بر اساس میزان های افزایش فراوانی خانواده و فاصله بین تولدها در مطالعه حاضر،  به روشنی می توان نتیجه گرفت که اجرای برنامه های کنترل جمعیت در ده های اخیر موفقیت آمیز بوده است. بهرحال بنظر می رسد که شهر همدان تقریبا همسو و تا حدی همزمان با تکامل گذار جمعیتی در کل کشور، مرحله انتقالی خود را در حال تجربه کردن است و در نتیجه رشد سریع جمعیت رو به کاهش است. لذا استمرار چنین الگوی ممکن است به سالمندی جمعیت شهر همدان منجر شود.

  خبر برای سیاست گذاران:

کاهش بعد خانوار در همدان و شانس تولد فرزند سوم به بعد بسیار اندک می باشد. در این خصوص می بایست برای جلوگیری از کاهش رشد جمعیت با دولت و مجلس وارد مذاکرات علمی شد. چنین رکودی در میزان افزایش فراوانی خانوارها ممکن است موجب سالمند شدن جامعه و افزایش نرخ سرباری در سال های آتی گردد. و سیاست گذاران در حوزه جمعیت باید به این نکته توجه کافی داشته باشند

 

بازگشت

پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]