صفحه اصلی > اخبار علمی > 1 
يکشنبه ١٠ فروردين ١٣٩٩
منوی اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1085
 بازدید امروز : 59
 کل بازدید : 245896
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.4590
ساعت

عنوان گزارش نهايي: بررسی مقایسه‌ای حذف آنیلین از محیط‌های آبی با استفاده از جذب بر روی بنتونیت، بنتونیت اصلاح شده با هگزا دسیل تری‌متیل آمونیوم بروماید و پلی (اتیلن گلیکول) بوتیل اتر و نانوذرات (TiO2،ZnO،MgO)

نام مجري: آقاي مصطفي ليلي

خبر پژوهشی (علمی)

بنتونیت مورد نیاز در این تحقیق از یکی از معادن زنجان خریداری و با استفاده از سورفاکتانت‌های کاتیونی مورد اصلاح قرا گرفته و کارایی آن در حذف آنیلین با روش‌های جذب بر نانوذرات مورد مقایسه قرار گرفت. شرایط بهینه‌ی حذف آنیلین با استفاده از مدل تاگوچی نشان داد که عوامل مورد نظر جهت بهینه‌سازی شرایط بر اساس اهمیت به ترتیب برابر زمان تماس 360 دقیقه،10pH= ، غلظت اولیه آنیلین  300 میلی­گرم در لیتر و دوز جاذب 40 گرم در لیتر می­باشد. حداکثر جذب آنیلین بر روی بنتونیت اصلاح شده با سورفاکتانت کاتیونی HDTMABr، PEG و بنتونیت خام در شرایط بهینه به ترتیب برابر با 86/81، 58/66 و 75/8 درصد تعیین شد. نتایج بررسی حذف این آلاینده با نانوذرات و فرآیند فتوکاتالیستی نانو ذرات نشان داد که حداکثر جذب با  MgOبرابر 29/7 و در فرآیند فتوکاتالیستی TiO2برابر93/75 درصد می‏باشد. ایزوترم لانگموئر و سینتیک درجه دو کاذب بیشترین تطابق را با داده‏های این مطالعه نشان داد.

خبر پژوهشی (عمومی)

بنتونیت که ترکیب مشابه خاک دارد جزء جاذب‌هایی است که در نقاط مختلف جهان بعنوان جاذب مورد استفاده قرار گرفته و بنابراین تحقیقات گسترده‌ای جهت افزایش قابلیت‌های آن در حذف انواع آلاینده‌ها از طریق اصلاح آن در حال انجام است. آنیلین یک ترکیب آلی با کاربردهای فراوان در صنعت و از طرفی سمی برای انسان و محیط زیست می‌باشد لذا در این مطالعه با استفاده از روش‌های اصلاحی توانستیم از بنتونیتی که از معادن زنجان با قیمت ناچیزی تهیه شده بود در حذف آنیلین با کارایی قابل قبولی (راندمان 82 درصد تحت شرایط بهینه) استفاده نمائیم. نتیجه آنکه با توجه به نتایج قابل قبول بدست آمده، مطالعات همچنان در حذف سایر آلاینده‌ها نیز ادامه دارد و این روش جذبی می‌تواند بعنوان یک روش خوش‌آتیه مطرح باشد.

بازگشت

پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]